Jump to content
Massive

Sugestii pentru server

Recommended Posts

Sugestie: Sa se scoata sistemul asta de insurance implementat in 1.02.51, ins-ul sa se contorizeze dupa zile si km. Sa fie ala vechi.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Tu cum crezi?

Stiu ca nu respect modelul acordat pentru ca sunt multe propuneri, dar sper sa fie luat in considerare ce am avut de zis.

1# - Stiu ca aceasta propunere este luata si ca 'nu cred' ca o sa fie adaugata, dar macar incerc. Sa fie bagat un daily reward. Odata la 24 de ore sa fie luat pe 'samp' nu pe panel, un daily reward. Cel de pe panel este deja prea mult, sa faci nush cate secunde si doar in anumite zile. Eu propun sa fie odata la 24 de ore cu niste premii acceptabile pentru toti playerii.

2# - Propun la clanuri ca la 'Clan RankNames' sa fie umpic mai mult de maxim 15 caractere pentru ca este stresant sa gasesti cate un rank la fiecare si sa nu asemene cu celelalte clanuri. Un exemplu 'Advanced / General' nu le poti adauga, daca s ar putea sa fie mai multa libertate, ar fii mult mai super.

3# - Stiu ca a mai zis Lolecs ca o sa puna in update-urile urmatoare, la clanuri slot maxim 150. Stiu ca este mult si ca nu se pot umple, dar cu ocazia asta daca bagam mai multi playeri incepatori, ii putem ajuta prin urmatoarea propunere care o sa urmeze sa o spun cu numarul 4.

4# - Legat de ce am spus mai sus, propun sa se adauge 'Clan Vehicles'. Masinile clanului mai pe scurt in caz de un jucator nu are masina sau un incepator doreste sa fie ajutat mai mult, sa poata sa faca mai usor time / job etc. Sa putem sa adaugam masini prin care membrii clanului sa le foloseasca.

5# - Pentru a putea popula fiecare oras in parte de fiecare player, propun niste spawnuri noi pentru playeri care nu detin casa. De exemplu  facem in felul urmator. Daca mori in 'San Fierro', sa te dea intr-un spawn principal in 'San Fierro' si s.a.m.d. Asa putem sa ajutam si taximetristii pentru a fii mai mult activ si ar fii mult mai interesant. Daca nu ai un rent de exemplu.

6#- Propun sa fie un jail in 'Los Santos' si inca unul intr-un oras la fel de populat la fel ca 'Los Santos' precum 'Las Venturas'. Toata atentia este atrasa de orasul principal cel mai mult si trebuie sa extindem harta cat mai mult posibil. Este deja prea multa lume in HQ LSPD si multi oameni in jail si multa nebunie, trebuie sa facem in asa fel sa fie bine pentru toti.

7# - Din noul update care a fost introdus 'pet-ul sa se autodistruga', asta ar insemna ca dupa ce se autodistruge, sa cumperi altu? Ar fii ciudat si urat pentru playerii care platesc deja foarte multi bani pentru un pet care ofera bonusuri foarte bune ca dupa ce se distruge sa cumpere altu sau nu stiu eu exact cum functioneaza. Propun sa fie un pet anume si cu nivel foarte mare, dar in timp ce nivelul petului creste sa nu creasca bonusurile foarte mult pentru a putea nivel foarte mare la pet si sa nu se poata 'autodistruga'. Putem sa introducem un pet si pentru incepatori, niste bonusuri in + le-ar fii de folos in plus, mai ales ca economia este mare. Este greu sa scazi economia unui server, dar macar sa incercam aceste update-uri.

8# - A mai fost aceasta propunere si este doar 'o comanda' in + si nu cred ca ar strica putina distractie. O comanda ca sa iti pui centura, ar fii mult mai distractiv, dar sa se si respecte aceasta regula si sa fii amendat cu amenda daca nu o porti. Toata lumea spune prin vehicule cand sunt cat mai multi 'puneti-va centurile, sa ii dam bataie' si m a dus cu gandu ca ar fii frumos daca s ar putea sa se implementeze un astfel de update.

9# - Propun sa se adauge mai multe upgrade la masinile care sunt folosite in mare parte de catre toti playerii pentru un aspect mai frumos si sa fie mai mult interesant pentru toti playerii care vor sa isi upgradeze masinile contra cost, bine inteles.

NOTE: Stiu ca aceste update-uri 'poate sunt luate', 'chiar sunt luate' sau poate 'le-ati mai vazut pe undeva', dar aceste update-uri sunt necesare pentru un server si ar trebuii luate in considerare pentru a putea popula serverul mai mult si pentru cei incepatori sa ne gandim mai mult. Probabil ca nu o sa fie luate in considerare, dar macar sa ne gandim la un alt aspect si sa facem un bine serverului.

Sugestie: Propun sa ia ban 60 de zile toti cei care se filmeaza cu cod pe war montage. Indiferent ca blureaza data sau numele serverului ca e la mintea cocosului cine pe ce server joaca oricate chestii ai blura.

Cum crezi ca ar ajuta serverul: Am scapa de copiii prosti care fac foamea sa si ia cod si dupa se dau mafioti.

Si ar cam trebui sa alegeti niste admini  care chiar sa se pricepe la coduri adica sa nu vina unul din taxi si sa dea ban de capul lui degeaba sau sa fie unu care sa ii apere pe altii si sa ii scoata din probleme.

@Gabi @Cristiann96 @Festivealin @antonbeton @ROLLZ @Cr3T1N3Lu @dnsMARINARU @GoguFactoryNew Dati si voi mai departe, poate rezolvam ceva👌

Sugestie: Sa se micsoreze Leaderboard Goal-ul

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: A inceput scoala asa ca nu toata lumea mai joaca asa de mult si daca ar scadea considerabil goal ul ar fi mai bine si mai usor de a il termina.

Sugestie:  Salutare OG-Times. Cu ocazia venirii Halloween-ului, mi-a venit ideea de a implementa inca o masina de tip "souvenir". După parerea mea s-ar potrivi cel mai bine un vehicul de tip Sultan .Sultanul să aiba un dovleac pe plafon , iar pe uși un tag în care scrie "Spooky" sau chiar o fantomiță. Sper ca ideea mea să fie una destul de bunicică și să se ia în considerare. Vă multumesc frumos pentru timpul acordat citirii acestei sugestii. Vă urez un joc placut. :d

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Cu ocazia inceperii scolii si venirii Halloween-ului, aceasta implementarea ar îmbunătățiii activitatea playerilor și ar disparea monotonia. Prin această sugestie s-ar adăuga deasemenea și un reward nou pentru încă un nou quest special.

Ar trebuii implementate questuri noi, nu doar un simplu /collect sau niste simple questuri gen sa pescuiesti, questuri nemaivazute adica un mapping special cu o idee sa ia toate comunitatile prin surprindere, ar dura mult sa se faca dar ar merita munca, de exemplu din ora in ora la un minut random sa apara pe chat un start la quest, primii 50 on de pe server care reuseste  sa gaseasca portatlul catre o alta lume ( un mapping )  sa ii bage intr-un vw unde vor primi arme si trebuie sa se bata cu o invazie de zombii ( ceva boti care sa poata ataca playerii) si toti care reusesc sa supravietuieasca sa castige un premiu gen pp/bani etc sau alte premii random la fiecare ramasi, nush daca neaparat un quest sa fie asta dar se poate face o idee foarte buna de sistem daca este gandita si lucrata mult.

Sugestie: Implementarea unui nou minigame, ''Among Us''.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: In momentul de fata, jocul ''Among Us'' este foarte popular, ma gandesc ca implementarea unui sistem care imita jocul ar atrage multi jucatori.

13 hours ago, YaZeN said:

Sugestie: Implementarea unui nou minigame, ''Among Us''.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: In momentul de fata, jocul ''Among Us'' este foarte popular, ma gandesc ca implementarea unui sistem care imita jocul ar atrage multi jucatori.

o idee buna, greu de realizat

Sugestie: Factiune noua, nume ' Internation Air Company' sa aiba hq pe langa chiliad, un mapping ceva sau chiar pe un aeroport facut mapping pentru aceasta factiune, sa fie /service air sau ceva si sa poti chema un pilot de elicopter, ar fi ceva foarte interesant si util, nu cred ca ar fi atat de greu realizarea acestei factiuni.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Dezolvare plus toate cele de mai sus.

On 9/18/2020 at 11:28 PM, Raulblaw. said:

Sugestie:  Salutare OG-Times. Cu ocazia venirii Halloween-ului, mi-a venit ideea de a implementa inca o masina de tip "souvenir". După parerea mea s-ar potrivi cel mai bine un vehicul de tip Sultan .Sultanul să aiba un dovleac pe plafon , iar pe uși un tag în care scrie "Spooky" sau chiar o fantomiță. Sper ca ideea mea să fie una destul de bunicică și să se ia în considerare. Vă multumesc frumos pentru timpul acordat citirii acestei sugestii. Vă urez un joc placut. :d

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Cu ocazia inceperii scolii si venirii Halloween-ului, aceasta implementarea ar îmbunătățiii activitatea playerilor și ar disparea monotonia. Prin această sugestie s-ar adăuga deasemenea și un reward nou pentru încă un nou quest special.

Feltzer souvenir 

Sugestie: Propun sa se scoate limita de conturi per ip.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?:Cred ca va ajuta serverul in a isi putea pune mai multe conturi pe sleep, ca sa creasa in level de exemplu daca nu are timp sa stea pe cont

Sugestie: Propun sa se scoata chestia cu Insurance dupa zile si km.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Deoarece nu cumpara nimeni cu ins mare, plus de asta scade foarte mult pretul.

Sugestie:Propun ca la paint cand faci un kill sa primesti un numar de mats ( de ex 100mats pe kill) si player ul cu cel mai mare scor la paint sa primeasca o suma de drugs 

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: ar ajuta mafiotii sau playerii care se ocupa cu traficu de drugs, mats

Sugestie: Când ești la Clan Spray și ești pe zona și te omoară cineva să nu mai apară comandă /call 112 și să iei wanted aiurea. Dacă va place sugestia va rog să dați un Upvote sau un PRO!

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Această sugestie ajută jucătorii care doresc să joace la clan spray.

Sugestie: cand jucatorii au wanted si fug de politisti,acestia sa nu mai aiba voie sa se suie in avioane,barci etc.

Cum crezi ca ar ajuta serverul Ne ar face raportul mai usor si nu am mai sta sa i urmarim 30 de minute ca oricum tot ii prindem pana la urma.

Stiu ca nu respect modelul acordat pentru ca sunt multe propuneri, dar sper sa fie luat in considerare ce am avut de zis.

Un sistem nou: synergy.

-O mica descriere:
Un sistem nou, ce ar prinde extrem de bine pe server dupa parerea mea. Acesta fiind bazat pe acel prieten cu care iti petreci cel mai mult timpul pe server.
Posibilitatea de a debloca titluri ca de exemplu: (Player`s BFF), (Andrei`s Bromance), (Adina`s Lover) si multe altele.
Cum ai putea forma legaturi, pentru a debloca titluri sau alte bonusuri?
Pai in primul rand, creezi "legatura" cu prietenul sau prietena ta printr-o comanda ca de exemplu: /createsynergy sau /requestpartner.
-Cum sa cresti nivelul relatiei / legaturii?
Pentru a creste in "synergy" zilnic cele doua persoane sa indeplineasca anumite misiuni impreuna.
Cateva exemple de misiuni ar fii: "Calatoreste X numar de kilometrii cu partenerul / partenera ta" sau "Ofera un buchet de flori partenerului / partenerei tale".
In fiecare zi sa fie disponibile 2 sau 3 misiuni care sa poata fii completate de cei doi jucatori.
Pentru a verifica nivelul acumulat impreuna sa existe o comanda, ca de exemplu /synergy sau /partner.
-Ce bonusuri ai putea obtine?
Sunt multe posibilitati, dar eu m-am gandit la urmatoarele:
Posibilitatea de a-ti vedea mereu partenerul pe harta sub forma unu cerc/patrat (ca jucatorii din arena /race).
Posibilitatea de a creea titluri cum am spus si mai sus.
Obtinerea unor bonusuri precum job boost sau payday boost cand "legatura" dintre cele doua persoane creste.
Folosirea a mai putine escape points cand evadezi cu partenerul selectat. Si in cazul in care jefuiti o afacere.
Si multe altele.
-Cum crezi ca ar ajuta serverul?
Eu cred ca ar atrage jucatori, nu am mai vazut un sistem de acest fel pe samp.
Jocul ar fii mai captivant, ai avea mai multe lucruri de facut,iar dupa parerea mea ar atrage si alti jucatori.

NOTE: NU este o idee originala, este preluata de la un alt joc, dar nici-un server de sa:mp nu are acest sistem.

Sugestie: Sa se schimbe mesajul de la trafikker pentru dispatch, sa apara doar "Someone was seen delivering organs at house 323" de exemplu, fara numele celui care face trafic

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Acum daca faci 3 ture sa zicem (in cea mai buna zi), in urmatoarea secunda esti la jail (30min). Nu are rost daca le da in dispatch din tura in tura numele celui care livreaza organe, sa le dea doar ID-ul de casa sau pnm, ganditi va la ceva ca in momentul de fata e useless job-ul si nu stiu daca mai fac 5 jucatori la el. nu poti sa misti nimic de politie 

Sugestie:Propun sa se faca o lista cu "Interdictie in mafie", aceasta lista sa fie actualizata de fiecare data cand un player ia ban pt 60 de zile pentru aimbot sau alte coduri, contul sa fie adaugat pe lista de interdictii in mafii. Aceasta propunere v-a  ajuta mult la scaparea de codatii de pe server deoarece acestia iau ban 60 de zile dupa se intorc iara cu cod iar iau ban 60 de zile dupa iarasi se intorc cu cod si tot asa si nu are sens. Cred ca v-a "fluidiza" mult playerii de codati aceasta lista, codatii care ne fac zile negre pe og sa se bage in news reporters sau taxi, sa nu mai vina in mafii sa ne faca noua zile fripte.

Sugestie: Sa se bage meciurile din UEFA Champions League la pariuri.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: A inceput UCL si nu vor mai fi asa multe meciuri la pariuri pentru ca vor avea de jucat grupele la UCL, iar pariurile sportive vor fi useless, numai liga 1 si liga a 2-a in romania vor mai fi utile + cateva echipe slabe din alte tari, dar echipele misto vor juca in UCL si e pacat sa nu putem paria si pe meciurile alea. @Massive

Sugestie: Daca un jucator este pe sleep, atunci cand dai /id pe el sa apara gri ca in tab.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Nu ai mai sta sa te uiti in tab dupa jucatorul respectiv sa vezi daca este pe sleep. 

Note: Nu stiu daca ideea este originala sau mai exista pe vreun server!

Sugestie: Salutare Og-times, vin cu o sugestie pentru clan-uri, ce ar fii daca sar adauga masini pentru clan-uri si masinile sa le poti cumpara doar cu bani care sunt depusi in clan sau pp-uri, si sa poti face bani in clan sa fim nevoiti sa muncim la job-uri si sa fie 10% din bani castigatii la job sa intre in clan.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Asa ar mai sta lumea sa munceasca la job-uri si nu sar mai plictisi.

Propun sa poti naviga in meniul de voice-chat cu sagetile pentru a da un jos si in sus respectiv stanga dreapta si cu tasta enter pentru a accesa,ar ajuta foarte mult in incopatibilitatea de moduri.