Jump to content
Massive

Sugestii pentru server

Recommended Posts

Sugestie: Atunci cand este un apel nepreluat la [/tcalls] sa dispara dupa un anumit timp (2 minute), si daca clientul are in continuare nevoie de taxi sa dea [/service taxi] din nou.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Mi s-a intamplat de foarte multe ori sa accept de pe [/tcalls] si cand ajungeam la client imi spunea ca a dat acum 30-60 minute [/service taxi] si nu mai are nevoie sau se plimba cu masina.

Sugestie 1: Adaugare textdraws la war, anume:

- un usebox pe care sa stea toate textdrawurile

- numele turfului (optional), de ex: Marina LS

- mafiile care au war - ex: "Avispa Rifa(A) - (D) Italian Mafia" - A = attackers, D = Defenders

- Avispa Rifa 0.6 - 1.0 talian Mafia" - scorul ( optional ) e ok actualul mod

- Kills: 0

- Deaths: 0

- War Time 14:20 - turftimer-ul actual este bagat in kill feed.

- seconds on turf: 200 -  optional acesta. era bine sa se implementeze si asa ceva.

- toate aceste textdrawuri sa fie scoase la terminarea warului si sa fie adaugate la /TOG toate textdrawurile de mai sus.

Sugestie 2: Cand esti la war sa nu poti trage in coechipieri si nici in masinile conduse de ei, adica sa nu le iei DMG.

Sugestie 3: sa apara cu ce arma si de la cati metri m-a omorat inamicul

ex: Turf war: You was killed by %s with a %s from %.1f meters.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?:  Un sistem war mai avansat si mai multi playeri la war.

Daca esti de acord cu mine si vrei sa fie implementate aceste lucruri, puteti da un LIKE.

Detin toate textdraw-urile de mai sus si pot face si scriptul sa nu poti trage in coechipieri si in masinile lor.

stiu ca stiu sa le faca si scripterii, dar o sa le fie mai usor asa

;)

TextdrawWar[playerid][1] = TextDrawCreate(513.000000, 353.422393, "Turf: Rodeo LS);
TextDrawLetterSize(TextdrawWar[playerid][1], 0.221999, 0.884441);
TextDrawAlignment(TextdrawWar[playerid][1], 1);
TextDrawColor(TextdrawWar[playerid][1], -1);
TextDrawSetShadow(TextdrawWar[playerid][1], 0);
TextDrawSetOutline(TextdrawWar[playerid][1], 1);
TextDrawBackgroundColor(TextdrawWar[playerid][1], 51);
TextDrawFont(TextdrawWar[playerid][1], 1);
TextDrawSetProportional(TextdrawWar[playerid][1], 1);

Sugestie 1: Adaugare textdraws la war, anume:

- un usebox pe care sa stea toate textdrawurile

- numele turfului (optional), de ex: Marina LS

- mafiile care au war - ex: "Avispa Rifa(A) - (D) Italian Mafia" - A = attackers, D = Defenders

- Avispa Rifa 0.6 - 1.0 talian Mafia" - scorul ( optional ) e ok actualul mod

- Kills: 0

- Deaths: 0

- War Time 14:20 - turftimer-ul actual este bagat in kill feed.

- seconds on turf: 200 -  optional acesta. era bine sa se implementeze si asa ceva.

- toate aceste textdrawuri sa fie scoase la terminarea warului si sa fie adaugate la /TOG toate textdrawurile de mai sus.

Sugestie 2: Cand esti la war sa nu poti trage in coechipieri si nici in masinile conduse de ei, adica sa nu le iei DMG.

Sugestie 3: sa apara cu ce arma si de la cati metri m-a omorat inamicul

ex: Turf war: You was killed by %s with a %s from %.1f meters.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?:  Un sistem war mai avansat si mai multi playeri la war.

Daca esti de acord cu mine si vrei sa fie implementate aceste lucruri, puteti da un LIKE.

Detin toate textdraw-urile de mai sus si pot face si scriptul sa nu poti trage in coechipieri si in masinile lor.

stiu ca stiu sa le faca si scripterii, dar o sa le fie mai usor asa

;)

TextdrawWar[playerid][1] = TextDrawCreate(513.000000, 353.422393, "Turf: Rodeo LS);
TextDrawLetterSize(TextdrawWar[playerid][1], 0.221999, 0.884441);
TextDrawAlignment(TextdrawWar[playerid][1], 1);
TextDrawColor(TextdrawWar[playerid][1], -1);
TextDrawSetShadow(TextdrawWar[playerid][1], 0);
TextDrawSetOutline(TextdrawWar[playerid][1], 1);
TextDrawBackgroundColor(TextdrawWar[playerid][1], 51);
TextDrawFont(TextdrawWar[playerid][1], 1);
TextDrawSetProportional(TextdrawWar[playerid][1], 1);

Sugestia 1 : probabil neutru, nu cred că are rost atât timp cât este [/war] respectiv [/warstats].

Sugestia 2 : contra, poate X vrea kill din diferite motive (se duce să mănânce, se duce la baie, este low hp) iar după propunerea ta, el trebuie să se ducă la mafia adversă să-l omoare şi să le dea punct degeaba.

Sugestia 3 : este deja implementat, dacă nu ai fost în mafie nu fă propuneri inutile şi fără să te documentezi.

Sugestie:Sa nu te mai poti conecta pe server cu alte ip-uri de la toate programele VPN (daca ai ip de rds&rcs, poti intra pe un program de VPN si sa schimbi ip de United States, Franta si mult mai multe ip-uri din diferite tari).

Cum crezi ca ar ajuta serverul?:Adminii/Helperii/Liderii nu mai pot intra pe server cu alte conturi de pe diferite ip-uri din alte tari. Cred ca este o propunere buna..

O seria frumoasa de propuneri de la dragul vostru RiNTH

Sugestie: Atunci cand dai /find pe cineva si ai un alt checkpoint activ sa nu trebuie sa dai /killcp, cum este si la /wanted.Sa se pune direct CP pe ala si sa se stearga cel dinaintea lui.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: O sa fie mai usor pentru cei ce au nevoie mare de /find.

Sugestie: Daca esti respins intr-o factiune pe panel sa nu mai poti aplica la acea factiune timp de 48/72 de ore.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?:E prea enervant, mereu aplica aceeasi.

Sugestie: Liderul sa nu raspunda de greselile testerilor.Testerii sa fie sanctionati cu FW + scoaterea din functie daca gresesc.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Nu mi se pare corect, ar trebuii sa am 50 de prieteni care sa-i cunosc de mult pe server sa am si eu incredere sa pun 2/3 testeri.

Sugestie: La departamente daca nu esti /duty sa ai skin de civil / culoare de civil si daca te ataca cineva si te omoara sa poata primii jail + /call 112.Pentru greselile ca duty-off sa se raspunda ca simplu jucator nu ca membru de factiune.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Ar fii foarte folositor pentru politistii care chiar sunt victime ale dmistilor.

***LEGAT de propunerea cu 3.De ce ai mai intreba un tester "Accepti functia de tester" daca el oricum nu raspunde de greselile lui.

Sugestie: Sa se adauge comanda /leaders.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Toata lumea o sa zica ca exista comanda /factions si vezi leader-ul si tot asa, dar daca muncesti si ai cp activ si dai /factions te pune sa dai /killcp ca sa vezi leader-ul. Multi playeri sunt obisnuti cu comanda /leaders.

Sugestie: Pentru factiunea Taxi. Deci, sa se schimbe fare. /fare 1000 Ziua (07-20), /fare 2500 noaptea(21-07) si sa facem Happy Hour, care consta in: Intre orele 20 si 21 sa fie /fare 1, iar toate taxi-urile sa fie roz. Am pus acest /fare deoarece economia pe server este foarte mare.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Cred ca o sa avem mai multe comenzi.

Sugestie: Sa se adauge o noua factiune, For More Adrenaline, sau cum vreti sa se numeasca. Aceasta factiune sa se ocupe cu cursele. Membrii sa poata creea curse(rank 2+), sa aibe masini de tip ZR-350, Comet, PCJ-600(rank 1), Sultan, Elegy, Jester, FCR-900(Rank 2), Turismo(Rank 3-4), Bullet, Infernus, NRG-500 (Rank 5,6,7). Ea sa aiba HQ-ul in SF, mai exact aici. Sa se poata creea curse cu masini sau cu motoare, sprint sau circuit, traseul il alegeti voi, in LS si SF. La curse se pot inscrie toti playerii, inafara de politisti si cu orice masina/motor.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Ar fii multa distractie pe server, etc.

Sugestie: Sa fie adaugat in [/shop] meniul, ''Delete Faction History'' si sa coste 60pp-uri sau cate doriti.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Pai sa zicem ca cineva are un ''Faction History'' jenant cu care nu ar putea fii acceptat la o factiune, insa cu acea optiune sa isi poata reseta Faction History si sa isi creeze unul mai bun.

Sugestie:Sa se adauge factiune Tow Truck Company [TTC] cand un player parcheaza aiurea unul din membri TTC ii remorcheaza masina !Acesta trebuie sa plateeasca o suma mare de bani pentru ai fi returnata masina .Suma de bani se duce in Faction deposit!Majoritatea playerilor nu vor mai parka aiurea!

Cum crezi ca ar ajuta serverul?:Nu ar mai fii masini in mijlocul strazii!Si ar fii totul mai organizat

UN UP [+1] DACA SUNTETI DE ACORD 

Sugestie: Propun urmatoarea chestie ca la paint sa se introduca un nou tip de joc cred ca se numeste Gun Game si acesta consta: La inceput sa iti dea un Silent Pistol dupa ce ai facut 3 kills cu el sa avansezi la deagle dupa 3 kills cu deagle avansezi la m4 si tot asa cat vreti voi.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Ar fii foarte distractiv.

Sugestie 1: Sa fie adaugate toate modelurile de masini ce exista in joc, deocamdata unelese masini lipsesc.Uitati aici un link cu toate vehiculele din gta san andreas:

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Ar fi o diversitate mai mare de masini.

Sugestie 2: Sa fie adaugat pe serverul trenul din singleplayer. 

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Ar fi distractiv sa mergi impreuna cu prietenii cu trenul.

Sugestie 3: Sa fie adaugata o noua factiune, Tow Truck Company in locul jobului Mecanic.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Ar fi mult mai RP, daca ti-ai abandonat masina pe strada, ai parcat-o neregulamentar sa ti se fie ridicata si sa fie dusa la factiune, pretul recuperarii sale sa inceapa de la 100k in functie de level.

Sugestie: Sa se modifice sistemul de ore jucate deoarece este buguit. Daca scri ceva in chat secundele alea se pun afk. Asa ca sa se modifice in felul urmator: Daca stai mai mult de 3 minute afk in joc sa te puna afk adica 3:01=afk de acum in colo pana revii. Si daca scri in chat sa nu te puna afk bineinteles doar daca scri mai mult de 3 minute dar e imposibil :)).

Cum crezi ca ar ajuta serverul? Pai in primul rand mie imi face o mie de nervi, de exemplu eu astazi m-am plimbat o ora intreaga cu masina sa-i fac KM si din ora aia am primit doar 0.71 din 1.00. Si cred ca si pe altii ii enerveaza si ajuta la server.

Sugestie: Salariile factiunilor

Cum crezi ca ar ajuta serverul?:

-Sa nu se mai dee pe saptamana o suma de bani la membrii din factiuni, data de un membru din staff

-Sa se ocupe fiecare lider cu salariul membrilor sai, adica J@guar.. este in FBI, iar el a facut 100 de pct., un punct valoreaza (2.000$) sau cat alege liderul, J@guar.. sa primeasca de la liderul factiunii 2.000.000$ ( 2.000$ x 100). Asa membrii din factiuni si-ar da m-ai mare interesul de a face cat m-ai multe puncte si multi playeri vor avea m-ai mult de minimul de raport necesar. Cum e acum, daca raportul necesar este de 50 de puncte, degeaba ai face 300 de puncte deoarece salariile acordate de membrul staff-ului, va fi acelasi.

Sugestie:Salut,eu vreau sa se bage un cod pin pe conturi ca sa nu mai sparga nimeni conturile.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?:Ajuta foarte mult deoarece playerii care au avut conturile sparte si au acest cod pin nu o sa se lase.

Sugestie:Cand un mafiot foloseste F1 (No-Recoil) si apar warninguri in chat la admini, acel mafiot sa primeasca automat ban de la AdmBot.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?:Am scapa de multi codati, si usuram treaba adminilor, ca sa nu mai stea spec cand un mafiot are no-recoil si este bug la el.

Sugestie:Ca de acum sa nu se mai puna ore jucate doar daca mergi , sa se puna si daca esti pe server, adica sa nu fi afk si sa nu stai 10 min nemiscat, nu ca daca te opresti deja nu se mai pun ore jucate ,pai 
1. Poti sa dai sms,call cuiva
2.Poti vorbi pe un chat /r , /d , /c etc.
3.Ca si PD poti face control unui player(Ceva foarte foarte desavantajos ca stai cam 2 minute dupa el sa-i spui ce a facut) 

Cum crezi ca ar ajuta serverul?:Ar fi mult mult mult mai bine

Propunere: Sa se adauge pe server un tren care sa mearga automat prin cele 3 orase, LS, LV, SF. Trenul sa plece din "gara" orasului LS, dupa care sa treaca prin LV, urmand sa opreasca si la gara orasului LV, dupa care la gara orasului SF, iar dupa sa se intoarca in gara la LS si se plece iar peste o ora. Trenul sa parcurga acest traseu odata pe ora, iar inainte cu 3 minute sa plece trenul sa apara pe chat un anunt ca trenul urmeaza sa plece din gara orasului LS. Daca vreti sa fie mai frumos, sa fie cu bilete, un bilet sa coste 2/3000$ :)

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Mai multa distractie si activitate pe server. Cand nu ai ce face, te plictisesti, te duci si te plimbi cu trenul :))

Sugestie: Adaugarea unui sistem anti-cheat pentru car jack hack. Atunci cand cheater-ul vrea sa intre intr-o masina care nu este a lui si este incuiata, sa primeasca kick de la AdmBot. Sau daca cheater-ul se teleporteaza intr-o masina(exista pro car jack hack, care face direct asta) sa primeasca kick de la AdmBot. Exceptie doar daca au job-ul car jacker.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Am observat ENORM de multi jucatori care folosesc car jack hack pentru a intra in masini incuiate, care nu sunt ale lor. Daca s-ar adauga un anti-cheat care sa opreasca acesti cheateri care fac asa ceva, jucatorii ar fi mult mai multumiti, inclusiv eu, pentru ca din cauza acestor cheateri mie imi creste insurance degeaba.

Sugestie:Sa se bage comanda /achievement - aceasta comanda consta in un sir de misiuni gen daiyle quests , dar aceastea sa fiba mai hard core si aceastea sa fiba indeplinite 1 data.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Va mari activitatea pe server si playeri vor fi mai activi.

Sugestie: Propun sa fie scoasa comanda [/requestevent].

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Comunitatea a ajuns  deja destul de sus si unii copii fac eventuri de tip "trivia" cu intrebari aiurea.

Sugestie: Sa se adauge in [/v] - Tow all cars.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Multi au colectii, si cand v-or sa dea tow la cate 10 masini trebuie sa piarda cate un minut, asa cand dai Tow all cars se spawneaza toate masinile si o sa fie mai usor pentru toti.

Sugestie: Cand dai [/v] si apesi pe o masina, sa ai acolo optiunea Lock car si Unlock car.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Multi playeri isi pierd masina, asa, ca sa nu fie furata si de alti playeri, ii dai lock din [/v] si odata ce persoana respectiva iese din masina nu ti-o mai poate fura.

Sugestie: Cand dai [/v] si apesi pe o masina, sa ai optinea Despawn car.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Multi fura masini personale la playeri, asa, daca masina este furata, dai despawn car si se despawneaza masina. Pana acum playeri folosesc [/q] si intra iar in game, cu solutia asta ar fii mai usor.

Sugestie: Persoanele cu wanted sa nu poata folosi comanda [/service taxi] si sa nu poata intra intr-un taxi.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Ar fii mai usor pentru taximetristi, daca intra un robber in masina, politisti trag dupa masina, si moare si soferul taxi-ului.

Sugestie: Sa primesti freeze 3-5 secunde in locul slap-ului atunci cand incerci sa intri intr-o masina dar nu ai permis, sa furi o masina de la job, sa intri in masina off-duty etc.

Cum crezi ca ar ajuta serverul: Aproape mereu, playerii care intra intr-o masina in cazurile specificate mai sus, ei vor observa ca primesc slap, dar in realitate ei fura masina, doar ca nu raman in masina, ci il dau pe sofer afara.

Sugestie: Ca la joburile Trucker si Pizza boy sa poti da lock la masina.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Multi fura masini la Truckeri si Pizza boy intre timp ce fac job, daca nu s-ar fura masinile, truckeri si pizza boy ar lucra mai bine.

Sugestie: Sa fie scoasa coliziunea in zona jobului "Farmer".

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Playeri cu tractoare nu ar mai bubui asa de usor.

Sugestie: La factiunea News Reporters sa se bage ceva despre fotbal. Reporterii sa poata da news-uri gen "Meciul dintre FC Steaua Bucuresti si Astra Giurgiu s-a terminat 1-0!".

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Reporterii ar face raportul mai usor iar playeri ar fii mai informati despre cea ce se intampla in lumea fotbalului.

Sugestie: Sa se adauge comanda [/tognews].

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Se face mult spam in timpul anunturilor gratuite, sau cand un player da ad-uri, asa daca folosesti /tognews, n-o sa-ti mai apara.

Sugestie: Sa se faca in loc de "Horse race", "Footbal bets", unde playeri pot sa parieze scorurile la meciuri care se joaca in timp real.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Ar fii mai distractiv.

Sugestie: Daca un player ia crash/timed out la TW, persoana respectiva sa aiba 2 minute la dispozitie sa reintre la loc. Daca persoana intra, ia tp in aaa2 si ia iar crash, sa primeasca ban fara sa fie asteptate cele 2 minute. 

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Multi mafioti primesc ban fara sa aiba cheat-uri.

Sugestie: Sa se adauge mai multe maverik-uri la Hitman agency si sa fie scoase masini.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Heli-urile sunt mai utile de cat masinile in Hitman, ar fii mai usor.

Sugestie: Ar fii mai frumos daca s-ar putea adauga mai multe taguri pentru clanuri.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Gen un clan sa aiba tagurile ".King, King., [King]" in functie de preferintele si nick-ul playerului.

Sugestie: Daca un post-hunter face post si player-ul reclamat nu primeste nimic, post-hunterul sa primeasca suspend o zi, daca face mai multe posturi sa se adune.

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Ne-ar mai scapa de post-hunteri.

Sugestie: La parcarea de langa event place sa fie o piata de masini unde playeri pot vinde masini la alti playeri. Ex. Merg cu masina la piata si dau [/sellcar], imi apare un meniu pe care pun pretul. Dupa ce am pus pretul sa se parcheze acolo masina automat. Cand un player se urca pe o masina, sa un dialog cu detaliile si pretul masinii si cu 2 optiuni: Buycar si Cancel. Masinile care se afla acolo sa nu se poata sa fie impinse de playeri, sa fie gen "pietre".

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Playeri ar putea vinde mai usor masinile lor.

Sugestie: Ar trebui sa se fac un update ca atunci cand un jucator suna la [/service taxi] sa nu poata suna decat daca este pe jos si nu intr-o masina sau sa nu se poate urca intr-un vehicul decat daca anuleaza apelul la taxiu. Si daca playerul care a sunat la traxi moare sa se dea automat cancel taxi.

Cum crezi ca ar ajuta serverul: Taximetristi intampina mereu probleme de genul. L-ear fi mai usor sa faca raportul cu ajutorul acelui update.

Sugestie: Sa existe comanda [/service mechanic] ca la taxi si la medici. Si ca mecanic sa bagi [/fare] <cat vrea mecanicul>.

Cum crezi ca ar ajuta serverul: Pai daca dau [/mechanics] imi apare o lista cu mecanici si il sun pe unu, ii zic unde sunt dar poate ala zice "vin acum" si poate te fraiereste si nu mai vine. Asa daca un mecanic este pregatit sa preia comenzi sa ii apara "Candy. are nevoie de un mecanic. Pentru a-i prelua apelul scrie [/accept mechanic 371]" ca la taxi, idea e ca ar fi mai simplu pentru toti.

Sugestie:  Sa se adauge comanda [/sellpp id suma].

Cum crezi ca ar ajuta serverul?: Daca un player are niste pp-uri ramase, sa poata sa le vanda altui player in schimbul unei sume de bani.

Multumesc pentru atentia acordata, daca sesizati greseli gramaticale rog sa nu comentati, daca sugestiile v-au parut utile si credeti ca ar trebuii implementate, un UP :).