Jump to content

Welcome to OG-Times.ro - Old memories always the best!
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Anunţuri Importante

[ANUNŢ] Update-urile efectuate pe serverele OG-Times le puteti gasi accesand Server Updates.
[ANUNŢ] Blogul OG-Times este online. Va invitam sa il vizitati la adresa blog.og-times.ro.
[IMPORTANT] Sfaturi pentru a nu cadea in plasa celor care fura conturi: click aici.
[IMPORTANT] Aplicatia OG-Guard a fost lansata. Mai multe informatii aici. Recomandam citirea topicului inainte de activarea autentificarii in doi pasi.

Photo

[#1] Informații despre design - Introducere

• This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

PORQ

PORQ

Advanced Member

• account_circle
    Premium User
  • I have 553 Posts
  • My id is #11551
  • 15-January 17
  • 163 reputation points
  • PORQ

• Hey, you!
    Wanna be friends?

LEGEND

După cum spune și titlul, în topic-ul acesta o să încerc să vă dau niște informații în legătură cu design-ul, informații pe care eu cel puțin nu am avut de la cine să le pun în practică și pur și simplu am lăsat să vină de la sine totul.

I. Ce reprezintă design-ul?

În opinia mea, design-ul poate fi privit din mai multe perspective, depinde de cât de departe vrei să ajungi și care sunt viziunile tale. Spre exemplu, pentru mine cel puțin design-ul reprezintă o formă de exprimare a părții plastice din noi, fiecare lucrare pe care o facem trebuie să ne reprezinte. Ești ceea ce creezi și de obicei încearcă să te axezi pe simțurile tale când creezi ceva.

Pe lângă partea aceasta plastică, design-ul poate reprezenta pentru mulți o sursă de venit din care poți trăi decent, sau în cazuri mai fericite un stil de viață. Cel mai important atunci când faci bani dintr-o anumită muncă este să faci acea muncă cu plăcere. Atunci când creezi ceva frumos ai șanse foarte mari ca și câștigul tău să fie la fel de frumos. 

Acum să nu ne pripim, de la un hobby poți ajunge la treburile enumerate mai sus, însă este cale lungă până acolo.

II. De ce programe am nevoie ca să creez ceva?

Când m-am apucat prima oară de această artă, singurul program folosit de mine vreodată a fost Adobe Photoshop CS6, un program făcut de cei de la Adobe, evident, simplu de învățat și ușor de folosit. Prima oară când am deschis CS6-le a fost acum 1 an, asta înseamnă că într-un an de zile am reușit să ajung la un nivel mediu de cunoștințe și să creez niște lucrări decente. În funcție de capacitatea ta de percepere a informației, poți ajunge la aceste performanțe într-un timp mult mai scurt sau într-un timp mult mai lung. Photoshop-ul poate fi folosit pentru lucrări de tipul: avatare, semnături, logo-uri, ilustrații, teoretic pentru tot ce se bazează pe pixeli, photoshop-ul îți poate fi cel mai bun prieten!

Recent, am început folosirea programului Adobe Illustrator CS6, un program care are la bază, spre deosebire de Photoshop care se folosește de pixeli, vectorii. Iar acești vectori reprezintă un aspect foarte important atunci când vine vorba de logo-uri sau ilustrații, asta pentru că nimeni nu își dorește un logo pixelat (logo-urile mari ale firmelor sunt făcute cu Illustrator tocmai din acest motiv). Da, da, știu, probabil unii dintre voi ați auzit de faptul că și PS-ul dispune de o funcție de vectorizare, însă este doar teoretic, practic vectorizarea în PS este tot pe bază de pixeli.

687474703a2f2f662e636c2e6c792f6974656d73

Mai poți încerca și următoarele programe: Adobe After Effects (se folosește pentru diferite efecte vizuale), Manga Studio (soft folosit de cei cu tablete grafice în general, programul dispune de stabilizare, google it), Lightroom (program editare foto, asemănător photoshop, nu chiar), mai multe aici.

III. Nu știu ce face butonul ăsta, ce fac?

În cazul în care ai trăit în peșteră până acum, țin să te anunț că prin intermediul a câtorva cuvinte și un enter, poți avea acces la orice informație publică. Nu te lăsa doborât de anumite definiții sau niște termeni mai ciudați, pur și simplu caută-i pe internet, vezi ce fac în practică și învață-i așa cum sunt. Nu este nevoie să înveți toți termenii dintr-un program de-odată deoarece nu vei avea nevoie de toți. Atunci când vei avea nevoie de ceva, vei căuta, vei găsi răspunsul și vei reține ceea ce ai învățat.

IV. Cum fac să învăț lucruri noi?

Depinde. Eu de exemplu în tot acest an am urmărit câteva tutoriale esențiale, de exemplu tutorial despre blur/avatare whatever, tutorial semnătură cu metaballs/render, tutorial ilustrații și tutoriale legate de aspecte tehnice (de exemplu cum să faci un pattern sau cum să instalezi un gradient). După ce am văzut toate astea, lucrurile începeau să vină de la sine și nu mai eram nevoit să urmăresc tutoriale legate de lucruri noi, pur și simplu mă uitam la o lucrare care îmi place, deschideam photoshop-ul și încercam să reproduc lucrarea respectivă. Ăsta este cel mai practic mod de a învăța lucruri noi, învață din greșelile și experiențele altora.

V. Concluzie

În concluzie, design-ul este o artă ușor de practicat însă greu de menținut. Dacă nu evoluezi constant, te expui riscului de a te plafona, chestie care te va face să te lași din cauza faptului că nu înveți lucruri noi și rămâi la același nivel.

Conținut scris integral de către mine.

Asta este prima parte, dacă mai vreți, când am timp o să mai scriu detalii de genul.

Oricum partea a 2-a o să o postez deoarece o să fie mai interesantă, partea aceasta este mai mult de introducere.

Sper vă v-am oferit niște informații folositoare, vă aștept comentariile și opiniile.  ;) 

• 2

tumblr_ndsrvypMHN1tp0b66o2_250.gif

tumblr_myamip01x91rokoveo1_250.gif

ןʍoɥ

ןʍoɥ

I know they see me now - Like, "Boy, that nigga poppin'

• account_circle
    Retired Staff
  • I have 692 Posts
  • My id is #12301
  • 07-February 17
  • 76 reputation points
  • HowL

• Hey, you!
    Wanna be friends?

LEGEND

+1, un topic foarte interesant !

• 0

Axe

Axe

aka Noxuu

• account_circle
    Member
  • I have 602 Posts
  • My id is #17691
  • 23-July 17
  • 280 reputation points

• Hey, you!
    Wanna be friends?

LEGEND

Foarte interesant ce ai scris, eu personal nu stiam cu ce se mananca Adobe Ilustrator, o sa incerc sa il folosesc si eu.

• 0

- My discord -

Axe - #8182

ID: 264170810829307907

asdsadsadasdasdasdas.png

LuciFENOMEN

LuciFENOMEN

big boss du helpers

• account_circle
    Helper RPG
  • I have 1,771 Posts
  • My id is #14470
  • 15-April 17
  • 175 reputation points

• Hey, you!
    Wanna be friends?

LEGEND

+1, un topic foarte interesant !

• 0

social media

insta: @luciaaan

iLmG7yK.png

NgA 🔥

NgA 🔥

Money don't make me

• account_circle
    Member
  • I have 538 Posts
  • My id is #19841
  • 10-September 17
  • 39 reputation points
  • NgA

• Hey, you!
    Wanna be friends?

Word Crusher

giphy.gif

• 0

hNmGrFa.png

Rev3r

Rev3r

Leader & Admin

• account_circle
    Admin RPG
  • I have 1,116 Posts
  • My id is #5695
  • 27-June 16
  • 76 reputation points
  • Rev3r

• Hey, you!
    Wanna be friends?

LEGEND
    Foarte interesant, mulțumim! +1

• 0

BWafBk7.png

Spoiler

YasZZsv.png

AlexNNN

AlexNNN

Supervisor of Designers & Moderators

• account_circle
    Designer
  • I have 1,265 Posts
  • My id is #14217
  • 08-April 17
  • 255 reputation points
  • WaTeR[]

• Hey, you!
    Wanna be friends?

Kings Never Die

Topic closed!

Motiv : evitarea off-topicului.

• 0

ItwUtq1.png

Doritorii de lucrari : bannere youtube / facebook | avatare youtube / facebook, avatare & semnaturi forumuri, logo-uri, faction logos, s.a.m.d

ma puteti gasii pe https://www.facebook.../gladiatorsgfx/ raspund oricand  ;)

:wub:

LOCUL_2_Alex_NNN.pngIgmBS3.png0hdtOvY.png8XDJBZQ.png

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Comunitatea a fost infiintata pe data de 28.12.2015, ora 19:00 cu scopul de a atrage cat mai multi pasionati de gaming.
    Designed by Shady | OG-Times | 2018
    keyboard_arrow_up